Lic. Wilfredo Walter Mayet González (Walter)

 

Licenciado en: Cibernética Matemática
Zawód absolwenta: Software Inżynier
z doświadczeniem ekonomiczno-handlowym

zaświadczony Przewodnik-Pilot Wycieczek KUBA, WYSPA JAK WULKAN GORĄCA

       WZÓR WYCIECZEK
Kuba Zachodnia, Środkowa i
Wschodnia

Dostałem maila nad którym długo (okazało się za długo) się zastanawiałem. W odpowiedzi zaznaczyłem na czarno niektóre zdania: 


------------ CYTAT --------------
„(...) przyjeżdżamy do Hawany (4 osoby dorosłe i 2 dzieci – 10 lat i 6 lat). Chcielibyśmy:
 · [dwa dni] poświęcić na zwiedzanie Hawany (w tym pojeździć samochodami vintage przez przynajmniej 4 godziny, także zwiedzić dom Hemingwaya – być może tam warto wybrać się starymi samochodami ??? ). Poza tym chcielibyśmy spędzić wieczór w Tropicanie (przy dobrym stoliku...) – czy może nam Pan nam zamówić bilety?
 · [jeden dzień] pojechać do Viniales. Na tę wycieczkę pojadą 3 osoby dorosłe i 1 dziecko. Tam nie chcemy jechać samochodem vintage – interesuje nas klimatyzowany bus.
Czy może nam Pan zaproponować program?”


Moja odpowiedź była następująca:


2 dzieci – 10 lat i 6 lat... dom Hemingwaya – być może tam warto wybrać się starymi samochodami ???... pojechać do Viniales (...) interesuje nas klimatyzowany bus... Czy może nam Pan zaproponować program?
Właśnie nad tym wszystkim długo zastanowiłem się bo u nas są piekelne upały (temperatury w dzień 34-38 stopni), dla nas Kubańczyków już duszno i męczące i dzieciom będzie na prawdę źle. Obecnie Kuba jest prawdziwie Wyspą jak Wulkan gorącą!
W moich ostatnich przechadzkach po Hawanie, choć ja mogę wytrzymać (mieszkam i prowadzę życie tutaj, moja skóra jest odporna, piję dużo wody), musiałem zmienić sposób oprowadzania na dobro klientów, w miarę możliwe pod cieniem, pod drzewami czy po korytarzach, jazdę odkrytym kabrioletem przeniosłem na pierwsze zajęcie... dlatego mam dla was propozycję: Wynajęcie przykrytego klimatyzowanego samochodu z oficjalnej wypożyczalni i będziecie robić
więcej niż sobie wyobrazicie... (...)
Ja otworzyłem obsługę Przewodnika-Opiekuna-Kierowcy. (...) Program wycieczki uwzględnia, że jest dziecko/są dzieci w grupie. Oczywiście możecie program opracować inaczej. Ja chciałbym żebyście proponowali mi o której godzinie wolicie zjeść obiad, czy jakiś lekki posiłek... Proszę mi powiedzieć jeśli ktoś potrzebuje często iść do ubikacji, czy ma nadciśnienie... Tak ustalę trasę wycieczki i będę przygotowany. Jedynym zakazem jaki będę miał będzie niepicie żadnego procenta alkoholu, co nie jest dla mnie żadnym problemem:


1 dzień:
Pójdę po was na spotkanie (możecie ustalić godzinę, ja będę tam) i pójdziemy zabierać samochód. (...) Stamtąd proponuję jechać Ślakiem Hemingwaya (dom – museum Ernesta Hemingwaya otwiera o godz. 10:00, wstęp 5 CUC), po drodze dojedziemy na Plac Rewolucji, i potem zwiedzimy inne miejsca związane z jego życiem m.i. Cojimar.
Około godziny 13:00 przypuszczam będziemy w Starej Hawanie.

Proponuję imprezę degustowania cygara, rumu i kawy. To jest pańtwowe miejsce. Fakultatywnie możecie tutaj kupować prawdziwą fabryczną markę Romeo i Julieta po dobrej cenie.
Ze względu na pewnie wymęczone dzieci, ja wolałbym zaparkować w jednym miejscu i na powrót ja mógłbym pojść po samochód i przyjechać po was.


Uwagi:
Na terenie Pinar del Rio (gdzie Dolina Viñales) można kupować bardzo dobre cygara u plantatorów tytoniu tylko, że cygara są bez banderoli.


2 dzień:
1 opcja: Możemy się wybierać rano na piękne piaszczyste plaże na Playas del Este (20 Km). Rano to znaczy o godz. 07:00– 07:30 być tam przed 08:00. Zobaczycie, że słońce będzie już „pikantne”. Tam będziemy do godz. 10:30. Ja będę przygotowany do wyprawy jak parasol dla dzieci.


2 opcja: Możemy się wybierać rano na na Zatokę Świń koło 180 Km w południe. Rano to znaczy o godz. 07:00 – 07:30 być tam przed 09:30. Tam woda właściwie „grzeje”. Są opcje nurkowania oraz plażowania. Potem pojedziemy zwiedzić miasto Cienfuegos i powrót do Hawany. Przypuszczam być w Hawanie koło 19:00.


Uwagi:
 · Na wieczór zamówię bilety na Tropicanę (na ile osób?), najlepsze miejsca te środkowe (85 CUC), wy możecie jechać tam starym kabrioletem. Ja mogę prowadzić i zaparkować tam samochód i wrócicie do hotelu waszym samochodem.
 · Jest opcja koncertu typu Buena Vista Social Club (30 CUC bez kolacji, 50 CUC z kolacją) na który mogą uczeszczać dzieci. No, to może być opcja na 1szy dzień.
 · Oczywiście to będzie zależało od której opcji wybraliście.


3 dzień: Wycieczka na Dolinę Viñales. Lepiej wyjechać o godz. 08:30 [góra].
(...) jeśli wynajęcie samochodu jest możliwe (...) zróbcie bezpośrednio rezerwacje (jeszcze nie przelewcie pieniędzy!) do wszystkich wypożyczalni. Sprawdzić jakie są ceny bo zależą od typu samochodu:


1) www.rex.cu ceny wynajęcia samochodów wypożyczalni REX.
2) Przesłać do nich maila do reservas@rex.cu.
3) www.transtur.cu ceny wynajęcia samochodów wypożyczalni HAVANAUTOS / CUBACAR.
4) Przesłać do nich maila do: cubacar@transtur.cu, havanautos@transtur.cu
5) Przesyłać mi kopie wyceny wybranego samochodu od obu wypożyczalni bym mógł śledzić rezerwacje.


[Póżniej się dowiedziałem, że przedsiębiorstwo Cuba Travel Network (CTN) współpracuje z Havanautos i Cubacar i robi dla nich rezerwacje.]
Ja wolę samochód na ręczne zmiany biegów na które jestem wyszkolony. Akurat kubańscy doświadczeni kierowcy nie lubią automatycznych.
Niestety, nie udało się wykonać takiego programu. Prosiłem opinię o nim i dostałem odpowiedź:
“To jest bardzo dobry plan (wiemy, że jest strasznie gorąco...) – niemniej jednak wycieczki w sytuacji gdy w grupie są dzieci w wieku ok 6, 7 lat nie mogą trwać dłużej niż 5 godzin – dla nas wyjątkiem jest jedynie Vinales.

 

Pomysł na wynajęcie samochodu też jest dobry.”
5 godzin trwała moja wycieczka z dziećmi pod mniejszymi temperaturami! 28-32 stopni i wiatr. Teraz jest naprawdę duszno.
Niedawno miałem atletów-tenistów 15-17 lat i oni długo nie wytrzymali: 2 godziny (10:00 do 12:00) jazdy kabrioletem,do 15:00 na piechotę prawie pod cieniem i do 16:00 obiad. Koniec.
Dla „pieszych” nie możliwe więcej, dlatego ja zmieniłem sposób oprowadzania wycieczki i nadal zmieniam. Możesz być pewna, że w przyszłości będę nosił rodzaj lodówki  z napojami przeważnie dla klientów.
Przygotowuję się do naszych zmian klimatologicznych. Na razie mam taki mały konserwator temperatury, ale gdyby istniał taki plecak-lodówka z akumulatorem  bym go chętniej niósł.
Dziękuję bardzo za opinię.
------------ KONIEC CYTATU --------------


Zachęcany, budowałem następujący rozkład szybkiej wycieczki jako Przewodnik-Opiekun-Kierowca:


Kuba Zachodnia, Środkowa i Wschodnia w siedmiu dniach


1 dzień: Przejazd Hawana - Viñales.
Odebranie samochodu z wypożyczalni i wybranie się w zachód. Wizyta do Orchidearium Soroa, jazda dalej do Viñales (miejsce wpisane na liście UNESCO). Przepłynięcie łodzią po Jaskinie Indianina i zwiedzanie malowidła naskalne Mural de la Prehistoria.
Zakwaterowanie w Viñales. Wieczór wolny.


2 dzień: Przejazd Viñales - Pinar del Río - Zatoka Świń.
Jazda konno (2 godziny).
Wymeldowanie się o godz. 12:00. Wyjazd do miasta Pinar del Río. Tam można zwiedzić Fabrykę Cygar i Fabrykę Rumu. Jazda na Zatokę Świń na Playa Larga.
Zakwaterowanie w Playa Larga. Wieczór wolny.


3 dzień: Przejazd Zatoka Świń - Cienfuegos - Trinidad.
Zatoka Świń, Playa Larga y Playa Girón, miejsca gdzie odbyła się słynna bitwa 17-19 kwietnia 1961 r. uznana jako „Pierwsza Klęska Imperializmu w Ameryce”. Można się zapoznać z tymi historycznymi miejscami. Można zwiedzić Farmę Krokodyli, pokaz Wioski Tajnowskiej (Indiańskiej), nurkować (są dogodne miejsca) lub plażować.
Wymeldowanie się o godz. 12:00. Wyjedziemy do miasta Cienfuegos (wpisanego na liście UNESCO) i do Trinidadu. Zakwaterowanie w Trinidadzie. Wieczór wolny.


4 dzień: Przejazd Trinidad - Bayamo.
Zwiedzanie miasta Trinidad (wpisanego na liście UNESCO).
Wymeldowanie się o godz. 12:00. Wyjazd w kierunku Doliny Cukrowni i Hacjendy Manacas-Iznaga z jej 45-metrową wieżą (wpisanych na liście UNESCO).
Szybkie wypady do miast Sancti Spíritus i Ciego de Ávila, miasta przejedziemy Camagüey, Victoria de Las Tunas, az do
Bayamo (Kolebki Kubańskiej Narodowości).
Zakwaterowanie w Bayamo. Wieczór wolny.

 

5 dzień: Przejazd Bayamo - Santiago de Cuba.
O godz. 08:00 wybranie się w zwiedzanie miasta Santiago de Cuba (Miasta Bohaterskiego, Kolebki Kubańskiej Rewolucji, drugiego miasta co do wielkości na Kubie.
Po drodze zwiedzimy Sanktuarium El Cobre, gdzie znajduje się Virgen de la Caridad del Cobre (Dziewica z Miedzi Miłosierdzia), Patronka Kuby, kanonizowana przez polskiego papieża Jana Pawła II. W Santiago de Cuba, m.i. zwiedzimy byłe Koszary Moncada (dzisiaj szkoła im. 26 Lipca) zaatakowane 26 lipca 1953 r.
przez ponad 120 ludzi dowodzonych przez Fidela Castro, i hiszpańską Fortecę San Pedro de la Roca (wpisaną na liście UNESCO).
Powrót do Bayamo. Wieczór wolny.


6 dzień: Przejazd Bayamo - Morón lub Lagos de Mayajigua.
O godz. 07:30 wybranie się w kierunku zachodnim aż do labyryntecznego miasta Camagüey (wpisanego na liście UNESCO), i zwiedzimy go. Dalej jedziemy w kierunku północnym i zwiedzimy strefę gdzie były największe cukrownie na świecie które należały do amerykańskiego przedsiębiorstwa i miasteczka posiadające ciekawą architekturę. Dalej jedziemy i zwiedzimy Farmę Krokodyli (jeśli tego nie zrobiliśmy na Zatokę Świń). Zakwaterowanie: Jeśli znajduję w Lagos de Mayajigua, jest okazja się kąpać w naturalnych zbiórnikach zdrowotnych wód mineralnych. Inaczej, zakwaterujemy się w Morón-ie, kilka km przed Lagos.


7 dzień: Przejazd Lagos de Mayajigua lub Morón - Hawana.
O godz. 08:00 wybranie się do miasta Remedios, słynnego poprzez grudniowe kolorowe karnawały. Po drodze można zwiedzić Muzeum Cukru w Caibarién.
Dalej jedziemy do miasta Santa Clary, znanego też jako Miasta Che Guevary i Marty Abreu. Tam zwiedzimy m.i. Muzeum Pociągu Pancernego, wykolejonego przez siły partyzanckie dowodzone przez Che Guevary podczas bitwy o Santa Clarę pod koniec grudnia 1958 r. Jedziemy złożyć hołd papieżowi Janowi Pawłowi II do jego pomnika, zobaczymy Komplex Monumentalny na cześć Che Guevary i partyzantów z Boliwii. Dalej jedziemy do Hawany. Koniec wycieczki.


8 dzień: Oddanie samochodu o godz. 09:00 w wypożyczalni.
Podobne wycieczki mogą być zorganizowane poczynając w Varadero lub w Cayo Santa Maria.
Wypożyczanie samochodu może być wykonane w każdym miejscu i ja mógłbym tam pojechać by odebrać turystów. Z Cayo Santa Maria jest problem: Ja muszę czekać na lądzie bo punkt kontrolny nie udostępnia wstępu nie gościom na wysepki. W tym klient prowadziłby samochód na ląd i stąd ja wziąłby kierownicę.

 

                                                                          PRZEGLĄD
                                                           Udzielane usługi turystyczne

 

Przewodnik-Pilot Wycieczek


Połączenie usług Pilota Wycieczek: Towarzyszenie wczasowiczom po ustalonej trasie z możliwym przenocowaniem, i Przewodnika: Oprowadzenie wczasowiczów na piechotę i czasem konno, przeważnie po Hawanie i Pinar del Rio plus Viñales, ogólnie po całej Kubie, znanych provincjach i nie bardzo znanych regionach od północy do południa przykładowo Matanzas, Varadero i Zatoka Świń; Cienfuegos; Trinidad i Sancti Spíritus; Santa Clara, Remedios i Lagos de Mayajigua; Ciego de Ávila i Morón; Camagüey i Jaronú; Holguín, Birán i Guardalavaca; Las Tunas i Bayamo; Santiago de Cuba i
Sanctuarium El Cobre; Guantánamo i Baracoa.


Organizator pobytu w tym Śledzenie rezerwacji noclegów


Polecanie, załatwianie, zapewnianie, śledzenie głównie miejsc gdzie wczasowicz czy grupa będzie przebywać (noclegów), środków przemieszczania się (transportu) po ziemi (np. samochodem, autokarem, bryczką), powietrzu (np. samolotem) czy wodzie (np. jachtem) oraz rezerwacji wstępów na rewie, koncerty, muzea, itp. i rzadko gdzie jeść. Do tego włączam porady jak lepiej się przemieszczać po trasie by długo nie kierować czy nie być w autokarze i lepiej korzystać okres pobytu.


Opiekun


Najważniejsze zadanie: Zajmowanie się sprawami dotyczącymi zagubionych bagaży, zachorowań, różnego rodzaju reklamacji i odszkodowań, oraz spornych sytuacji czy konfliktów pojawionych podczas pobytu na Kubie, przez okres ważności po przyjeździe i nawet po odjeździe aż do rozwiązania.

 

Powyższe usługi mogą być zupełnie osobne lub połączone tzn. ja mogę być:


1) Przewodnikiem.
2) Przewodnikiem-Pilotem Wycieczek.
3) Organizatorem pobytu.
4) Przewodnikiem plus Organizatorem pobytu.
5) Przewodnikiem-Pilotem Wycieczek plus Organizatorem pobytu.
6) Opiekunem.
7) Przewodnikiem plus Opiekunem.
8) Przewodnikiem-Pilotem Wycieczek plus Opiekunem.
9) Organizatorem pobytu plus Opiekunem.
10) Przewodnikiem plus Organizatorem pobytu plus Opiekunem.
11) Przewodnikiem-Pilotem Wycieczek plus Organizatorem pobytu plus Opiekunem.

 

                                                    Przewodnik-Organizator Wycieczek Przejazdowych


Przejazd: Przemieszczanie się ziemskimi pojazdami (np. samochodem, autokarem, busika, bryczką, ciężarówką,) po ustalonej trasie jednokierunkowej poczynając od jakiegoś punktu startowego i do jakiegoś punktu końcowego.
Ogólna organizacja wycieczki: Rozkład zajęć uprzednio ustalam z klientami przy
założeniach, że:


1) Punktem końcowym jest miasto Hawana i startowymi punktami są miejscowości położone poza Hawaną jak:


· Plaża Jibacoa (ok. 70 km);
· Lotnisko Varadero (ok. 115 km);
· Plaże Varadero (ok. 133 km plus położenie hotelu na półwyspie po moście wjazdowym);
· Miasto Matanzas (ok. 96 km).
· Wysepki na archipelagu Cayo Santa Maria (ok. 490 km).


2) Trasa pomiędzy miejscem spotkania się ze mną Przewodnikiem, oprowadzaniem po Hawanie i miejscem pożegnania się ze mną nazywam odcinkiem, na którym miejscami spotkania i pożegnania się ze mną mogą być takie same lub nie, oraz nie muszą być punktami startowym lub końcowym przejazdu.


3) Wycieczką przejazdową jest przewożenie grupy wczasowiczów przez obcych im kierowców (np. taksówkarzy samochodowych czy bryczek) przy towarzystwie mnie Przewodnika conajmniej po jednym odcinku ustalonej trasy, odcinek na którym spełnimy ustalony uprzednio plan po tym odcinku m.i. zwiedzania miejsc i zabytków i uczestniczenia w koncertach. Następne ich przewożenie, nie koniecznie takim samym pojazdem, po ustalonej trasie do punktu ostatniego wysiadu (końca przejazdu), gdzie ostatnim wysiadem mogą być kwatery (okrągła podróż) lub inne miejsce (jednokierunkowa podróż).


4) Wycieczka jest jednodniowa kiedy przyjazd klientów do Hawany i ich odjazd z Hawany odbywają się tego samego dnia, ogólnie mówiąc bez przenocowania w Hawanie. Ja, Przewodnik, pojadę osobiście ziemskim pojazdem z jego kierowcą na osobiste spotkanie się z klientami i odebranie pod ich kwaterami rano lub na lotnisku Varadero o umówionej godzinie przylotu samolotu rano (początek odcinka).


Uwaga
W przypadku przenocowania w Hawanie całej grupy lub któregoś uczestnika grupy, dla nich wycieczka będzie wielodniowa i podlega zasadom opisanym w usłudze Organizator pobytu w tym Śledzenie rezerwacji noclegów. Wycieczka z Cayo Santa Maria przynajmniej będzie dwudniowa, jak w większości przypadków rozpoczęcia wycieczki na lotnisku Varadero.


5) Ja, Przewodnik, postaram się pojechać osobiście z klientami na odwożenie ich pod kwatery jeśli odjazd od Hawany odbędzie się w godzinach południowych, ale nie mogę obiecać, że pojadę osobiście kiedy odjazd z Hawany będzie bardzo póżno wieczorem. Natomiast obiecuję, że zawsze będę obecny na pożegnanie na ustalonym końcu odcinka, który może być pod kwaterą np. w Varadero albo przy odjeździe w samej Hawanie.


W przypadku Cayo Santa Maria, bardzo daleko od Hawany, do chwili pisania wersji tego dokumentu, moja fizyczna obecność na miejscu jest bardzo kłopotliwa i pierwszy odcinek dla mnie zaczął się zawsze w Hawanie. Niemniej jednak bardzo proszę o kontakt bo może już te kłopoty minęły lub by się dogadać jak wycieczka zostanie zorganizowana.